2014.01.10. Platinafémek hazai földtani formációkban?

Modulvezető: Dr. Hartai Éva, egyetemi docens, foldshe@uni-miskolc.hu

A kutatás célja annak feltárása, hogy milyen hazai formációkban lehetséges a platinacsoport elemeinek jelentősebb dúsulása. Ennek keretében az előzetes szakirodalmi feldolgozás eredményeit a CriticEl projekt keretében készült monográfia első kötetében összegeztük.
A következő területeket tartjuk perspektívikusnak: (1) a recski érces komplexum; (2) Szarvaskői-egység jura magmás kőzetei; (3) a darnói triász vulkanitok; (4) bázisos és ultrabázisos magmás testek egyéb mélyfúrásokban.
Elvégeztük  a terepi mintagyűjtést a recski, a szarvaskői és a darnói területen, illetve az elérhető fúrási anyagokból.  Jelenleg zajlik a minták műszeres anyagvizsgálata, illetve folyik a minták kémiai elemzése. Az első igéretes nyomok a recski Lahóca ércesedésében, szarvaskői gabbró pegmatitokban és irotai metamorf palákban jelentkeztek.

2014.01.10.

Hartai Éva